Sprievodca pre absolventov: Ako prekonať prekážky k prvej práci a budovať kariéru
Po skončení strednej či vysokej školy veľa absolventov zažíva realitu trhu práce. Chýba im prax a skúsenosti, ktoré väčšina zamestnávateľov požaduje, platy sú nízke a možnosti obmedzené. Ak to zažívaš, nie si v tom sám. Kde začať a akým smerom sa vydať? V tomto článku nájdeš hlavné oblasti, ktoré ťa pravdepodobne trápia a praktické tipy, ktoré ti môžu pomôcť.
1. Kde začať, keď nemám skúsenosti?
Začať niekde musíš a väčšinou sa nezačína na najvyššom kariérnom stupienku. Ale ak sa chceš niekam prepracovať, mal by si tam minimálne smerovať. Zisti si, či je vo firme možnosť kariérneho a finančného rastu a čo pre to musíš časom urobiť. Ak má firma jasne stanovené podmienky kariérneho rastu, je to pre teba dobré znamenie.
Nečakaj na začiatku vysoký plat. Tvojou nevýhodou je, že do teba firma musí investovať svoj čas a energiu a stojíš ju peniaze. Výhodou je, že nemáš návyky z iných firiem a máš veľkú energiu začiatočníka. Preto hľadaj firmy, ktoré ocenia tvoj „drive“ a chuť napredovať viac ako znalosti. Lebo ako sa vraví „Starého psa novým kúskom nenaučíš.“ Pre nás v DeutschManne je napríklad potenciál a chuť napredovať dôležitejší ako pracovné skúsenosti. Máme vlastnú vzdelávaciu akadémiu, kde ťa veci, čo potrebuješ k práci u nás naučíme. Musíš vedieť cudzí jazyk, lebo ho budeš denne používať, ale na všetko ostatné máme presný systém učenia a zaškolenia, ktorý ťa pripraví na prácu a dodá ti sebavedomie.
Tip: Ak nie si odkázaný na vlastný príjem, začni s neplatenými stážami alebo brigádami. Ak sa nevieš dostať do nejakého odboru, získaš prax a naučíš sa nové veci, ktoré ti pomôžu v ďalšej kariére. Aj dobrovoľnícke projekty alebo vlastné iniciatívy ukazujú tvoju ochotu učiť sa, pracovať a v neposlednom rade aj tvoj charakter. To všetko tvoj potenciálny zamestnávateľ môže brať do úvahy.
Skončil si školu a nemáš ešte prax? Poď pracovať k nám.
2. Nedostatok sebavedomia
Nedostatok sebavedomia je u absolventov častá vec, keď sa ocitnú v reálnom pracovnom svete medzi skúsenými a sebavedomými kolegami. Prestaň sa porovnávať. Každý človek je v inom štádiu svojho kariérneho života, má iné štartovacie podmienky. Nikto nezačínal ako odborník, musel sa k tomu prepracovať. Porovnávaj sa len sám sebou, či si lepší, ako si bol včera. Každodenné zlepšenie o 1 % ti v dlhodobom kontexte prinesie „zložený efekt“. Čiže, keď sa zlepšíš o 1 % denne, za rok si 37-krát lepší než na začiatku. Znižuje to stres, upevňuje sebadisciplínu a sebavedomie.
Zameraj sa na neustále zveľaďovanie svojich schopností namiesto spochybňovania, či si dosť dobrý. Čím viac sa učíš a skúšaš, tým viac rastú tvoje kompetencie a sebavedomie. Stanov si malé splniteľné ciele. Každý nový splnený cieľ ti posilní sebavedomie.
3. Kde nájsť správnu príležitosť?
Internet je plný informácií, rád a pracovných portálov. Často to môže byť zmätočné, pretože nie je jasné, kde sú najlepšie príležitosti. Okrem veľkých pracovných portálov sa pozri aj na menšie weby alebo si buduj svoju profesionálnu sieť. Skús LinkedIn, navštív profesijné konferencie a veľtrhy práce, kde sa môžeš na jednom mieste porozprávať s viacerými firmami a ich zamestnancami a opýtať sa, čo ťa zaujíma. Neboj sa osloviť ľudí z tvojho vyštudovaného odboru, alebo priamo firmy, ktoré sa ti páčia. Každý majiteľ firmy je rád, keď niekto prejaví záujem o prácu práve v jeho firme. Všetky tieto kroky ti pomôžu nájsť skryté príležitosti, ktoré by inak zostali neobjavené.
Na Profesia days si sa mohol stretnúť aj s nami.
4. Ako sa odlíšiť od konkurencie?
Na trhu práce je veľa absolventov, ktorí sa uchádzajú o rovnaké pozície. Ako teda zaujať? Zameraj sa na to, čo ťa robí jedinečným. Možno máš iný pohľad na vec, alebo si sa zapojil do zaujímavých projektov, ktoré ukazujú tvoje schopnosti. Neboj sa ukázať, čo dokážeš. Aj malý projekt, na ktorom si pracoval, môže ukázať ako rozmýšľaš a pristupuješ k práci.
Dbaj na sebaprezentáciu. Urob si zaujímavý a prehľadný životopis. Návod nájdeš na tomto linku. Vytvor si profil na LinkedIne, z ktorého bude jasné kto si, čo vieš ponúknuť a čo hľadáš. Výhodou pre teba bude pri vypĺňaní profilu aj to, že sa zamyslíš nad tým, ako sformulovať informácie o sebe, aby boli výstižné a zaujímavé. Ak nemáš skúsenosti, vyzdvihni svoje „soft skills“. Si dobrý teamový hráč, vieš prijať kritiku, vieš dobre komunikovať? Vyzdvihni potenciál, ktorý v sebe máš a ktorý zamestnávateľ môže hľadať u kandidátov.
Ukáž svoj postoj. Na pohovore môžeš povedať: „Nemám síce ešte prax, ale som pripravený na sebe makať a rýchlo sa učím.“ Ak to dokážeš doložiť napríklad tým, že si spravil nejaký dobrovoľný projekt, kurz, alebo si si vo voľnom čase vytvoril svoj web, pre zamestnávateľa budeš atraktívny kandidát.
5. Neviem, čo ma baví
To je úplne v poriadku. Mnohí absolventi sú v podobnej situácii a väčšinou trvá nejaký čas, kým človek zistí, čo mu ide. Ber to ako experimentovanie. Ak chceš byť úspešný, nemusíš už odmalička vedieť, čím chceš byť. Pravdou je, že to vie iba málo ľudí a väčšina z nás si celý život hľadá svoj smer. Často sú ľudia paralyzovaní množstvom možností a nevedia, ktorý smer si vybrať, aby neurobili chybu. Je lepšie urobiť niečo, ako stáť na mieste. Napríklad k nám do DeutschMannu ľudia väčšinou neprichádzajú preto, lebo práca disponenta je ich vysnívaná. Chcú využiť znalosť cudzieho jazyka, nechcú monotónnu prácu, ale prostredie, v ktorom sa každý deň niečo deje. Po čase zistia, že práca disponenta je to pravé, alebo chcú postúpiť na inú pozíciu. To, že si v prostredí, kde sa môžeš rozvíjať, máš super kolegov a charakter práce ti vyhovuje, je najčastejšie práve tým, že si povieš, že „Tu som správne“.
Zamysli sa nad tým, čo ti ide prirodzene. Aké máš prirodzené talenty a kde ich vieš využiť? Začni niekde. Pusť sa do akcie. Možno prvá práca nebude tá vysnená, ale získaš veľa dôležitých pracovných návykov, prax a kontakty. A možno zistíš, že sa ti z nej už nechce preč, lebo si sa v tom našiel.
Pre jedného je 25 aktuálny vek, pre iného výročie v práci.
6. Ako si vybudovať sieť kontaktov?
Využi kontakty, ktoré máš teraz. Rozprávaj sa s ľuďmi vo svojom okolí, so spolužiakmi zo školy. Snaž sa byť aktívny. Sleduj na sociálnych sieťach firmy, ktoré ťa zaujímajú, komentuj ich príspevky a študuj si viac o firme, ktorá ťa zaujala. Ak máš niekoho, kto už pracuje v oblasti, ktorá ťa zaujíma, neboj sa ho osloviť a požiadať o radu. Profesionálna sieť sa buduje postupne, ale každý krok sa počíta. Opýtaj sa medzi známymi, ako postupovali oni pri hľadaní práce.
Začiatky sa môžu zdať náročné, ale každá skúsenosť ťa priblíži k tvojim cieľom. Buď trpezlivý, otvorený novým možnostiam a neboj sa urobiť prvý krok, aj keď nevieš presne, kam ťa zavedie. S odhodlaním, vytrvalosťou a správnymi návykmi sa ti podarí nájsť to pravé miesto, ktoré ti bude vyhovovať.
Ak chceš napredovať a záleží ti na dobrých pracovných vzťahoch, pozri si naše pracovné ponuky v Trebišove. Stačí ti vedieť cudzí jazyk, všetko ostatné k práci ťa naučíme. Veľa našich kolegov prišlo hneď po škole a vypracovali sa u nás. Vieme, čo prežívaš, aj ako ti pomôcť naštartovať úspešnú kariéru.
Držíme ti palce na tvojej ceste.