10 krokov, ako sa stať expertom vo svojej profesii
Prečo sa stať expertom v určitej oblasti? Či ťa lákajú peniaze, status alebo uznanie ostatných, najrýchlejšie si to vybuduješ tým, že sa staneš naozajstným odborníkom v jednej oblasti či špecializácii. Vieš riešiť špecifické problémy na základe svojich dlhodobých skúseností a znalostí. Takýchto ľudí je v každom odbore málo, preto sú veľmi vyhľadávaní a finančne dobre odmeňovaní. Ako sa takýmto človekom stať?
V prvom rade uvedomiť si, že tvojou skutočnou konkurenčnou výhodou nebude neustále striedanie prác a odborov. V dobe kedy každý túži po rýchlych výsledkoch bez veľkej námahy ti pomôže práve vytrvalosť, konzistentnosť krokov a nevyhľadávanie skratiek a ľahkých ciest. Ťažké rozhodnutia vedú k ľahkému životu.
Podľa štúdií si vybudovanie takejto expertízy vyžaduje časovú investíciu v priemere 10 000 hodín. Toľko času je potrebné venovať študovaniu problematiky, praxi, získavaniu nových znalostí, skúseností a zdokonaľovaniu svojich schopností. Tento údaj je však orientačný a závisí vždy od konkrétneho človeka a odvetvia. Môže trvať polovicu času, ale aj dvojnásobok. Ak sa rozhodneš pre túto cestu, musíš rátať s časovou investíciou a dlhodobým záväzkom. Výsledky, ktoré dosiahneš, ti to vrátia.
Ako rýchlo sa môžeš stať expertom napríklad v špedícii

1. Definuj si cieľ expertízy
Prvým krokom je výber oblasti, ktorá ťa bude zaujímať. Ak chceš v danej oblasti vydržať roky, musí ťa to baviť. Vtedy sa učenie a rozvíjanie schopností stáva príjemným trávením času. Niekedy to nemusí byť priamo pracovná oblasť, stačí ak ťa baví činnosť, ktorú v danej práci vykonávaš a zdokonaľuješ vďaka práci svoje kľúčové vlastnosti. Ak si komunikatívny a dobrý obchodník, tak na odvetví nemusí záležať. Pokiaľ je pre teba komunikácia a vyjednávanie zábava, je veľká pravdepodobnosť, že pri práci obchodníka zotrváš dlhodobo. Sústreď sa na to, od koho sa budeš učiť. My v DeutschManne si vzájomne pomáhame a nenecháme ťa v tom samého. Máme množstvo drillov, precvičujeme rôzne situácie na nečisto, aby sme v reálnom svete uspeli. Ak sa obklopíš ľuďmi, ktorí sú rovnako nastavení, tvoj rast sa zrýchli. Vyberaj si preto prostredie, ktoré podporuje tvoj rozvoj. U nás nerozhoduje, čo si robil predtým, ako vyzeráš a pod. Dôležité je, či máš chuť na sebe pracovať a krok po kroku sa zlepšovať. S postupnými úspechmi ťa to bude baviť stále viac a bude to tvoj prirodzený motor. Špičkoví šachisti, chirurgovia či husľoví virtuózi roky pracujú, kým dosiahnu majstrovstvo vo svojom odbore. Vedecké štúdie búrajú mýtus o vrodenom talente. Odhalili, že kľúčom k úspechu nie je dar z nebies, ale vytrvalosť, vášeň a ochota makať. Tvoja budúcnosť nie je vytesaná do kameňa. Rozhoduje tvoje odhodlanie, prístup a podpora, ktorú máš okolo seba.
2. Neustále sa vzdelávaj
V prvom kroku potrebuješ začať budovať základy niečoho nového, čo ti na začiatku môže pripadať veľmi náročné. Časom sa však vedomosti a schopnosti budú nabaľovať. Neklaď na seba priveľké nároky a uč sa postupne. Je veľmi dôležité nepreskakovať kroky. Pokiaľ nepochopíš niečo na začiatku, doženie ťa to v budúcnosti. U nás v DeutschManne dbáme na to, aby noví ľudia rozumeli všetkým novým slovám, ktoré sa naučia v DeutschMann Akadémii. Taktiež máme vzdelávanie nastavené krok za krokom, pričom nejdeme ďalej, kým každý krok nezvládneme. Je to prevencia, aby si človek nerobil domnienky, a aby bolo isté, že všetci chápeme všetko rovnako.
Ak sa napríklad učíš hrať na klavíri, najprv sa naučíš noty, potom začneš hrať jednou rukou, až potom oboma naraz. Hráš menej náročné skladby. Keď ich dokonale ovládaš, posunieš sa na tie náročnejšie skladby. Ako by si sa naučil dobre hrať, keby si nevedel noty? A samozrejme, ak sa chceš zdokonaľovať, nemôžeš dookolahrať jednu pieseň. Časom sa musíš pustiť do nových výziev. A rovnako je to aj v práci, v ktorej chceš byť expertom.
3. Nájdi si mentora
Uč sa od skúsenejších ľudí, ktorí ti poskytnú cenné rady a konštruktívnu spätnú väzbu. Ak ťa má kto zaučiť v novej práci, ide to ľahšie. V ideálnom prípade je to niekto, kto už má sám množstvo skúseností vo vybranom odbore. U nás je to šéf oddelenia, ktoré si sám vyberieš. Najlepší mentori sú tí, ktorí ti nielen ukážu, ako niečo zvládnuť, ale donútia ťa zamyslieť sa a nájsť cestu k výsledku. Až keď sa naučíš kriticky myslieť, analyzovať a objaviť svoje vlastné chyby, si na dobrej ceste k pochopeniu súvislostí.
Peter Leczo sa za 5 rokov vypracoval na riaditeľa divízie v DeutschManne. Prečítaj si o jeho ceste k expertíze.
4. Získaj prax
Môžeš mať akékoľvek teoretické vedomosti, ale potrebuješ ich otestovať v praxi. Vtedy do tvojho rozhodovania prichádza tlak, časový stres a ďalšie faktory. S každou novou zvládnutou situáciou získavaš väčšie sebavedomie, istotu a napreduješ smerom k expertíze. Vypusti zo slovníka slovo zlyhanie. Chyby sú súčasťou učenia a je dôležité pozerať sa na nich ako na základ pre osobný rast. Ako sa zo situácie môžeš poučiť? Ako tejto situácii nabudúce predídeš?
5. Buduj si sieť kontaktov
Primárnu sieť kontaktov si buduješ v práci, pokiaľ pracuješ v odbore, v ktorom sa chceš rozvíjať. Sústreď sa na budovanie vzťahov s ľuďmi, ktorí ťa inšpirujú, ktorí ťa môžu niečo naučiť, a s ktorými máš spoločné záujmy.
Dávaj predtým ako budeš brať. Vzťahy sú o vzájomnej výmene. Buď prvý. Ponúkni svoju pomoc, zdieľaj svoje vedomosti a skúsenosti, podporuj ostatných v ich cieľoch. Keď budeš dávať a pomáhať aj ty, prirodzene sa ti to vráti.
Staraj sa o svoje kontakty. Pravidelne sa s nimi spoj, či už prostredníctvom e-mailu, telefónu, sociálnych médií alebo osobne. Zaujímaj sa o ich prácu, o ich projekty, o ich úspechy. Naši obchodníci v DeutschManne si budujú priateľské vzťahy aj s klientmi. Občas im zavoláme len tak, aby sme vedeli, ako sa majú. Toto je skvelý príklad udržiavania kontaktu a budovania silnej siete.
6. Zdieľaj svoje vedomosti
Ak si sa už veľa naučil a zistil v praxi, je čas zdieľať to ďalej. Pomáhaj svojim kolegom v práci, podeľ sa o svoje vedomosti s ľuďmi, ktorých to zaujíma. Získaš tak uznanie a prehĺbiš si vlastné znalosti. Každý človek okolo nás má svoju vlastnú životnú skúsenosť, ktorá vie pomôcť alebo inšpirovať ostatných. Nauč sa svoje kľúčové skúsenosti zhodnotiť a odovzdať ich v rámci konverzácie. Ak ľuďom jednoducho a priamo pomôžeš s riešením ich problémov, získaš ich rešpekt.
Nikdy nie je neskoro zmeniť zameranie a stať sa odborníkom v novej oblasti. Prečítaj si ako.
7. Analyzuj a zober si ponaučenie
Je dôležité nielen pracovať, vzdelávať sa a rásť. Podstatným krokom je nájsť si čas na zastavenie a sebareflexiu. Tešiť sa z úspechu, zhodnotiť svoj pokrok, analyzovať chyby a neustále zdokonaľovať svoj prístup. Identifikuj kľúčové body, ktoré ťa priviedli k úspechu. Čo fungovalo dobre a prečo? Čo nefungovalo a prečo? Aké vonkajšie faktory ovplyvnili tvoje výsledky? Čo by si mohol nabudúce urobiť inak? Tieto a ďalšie otázky ťa dovedú k dôležitým odpovediam, ktoré ti pomôžu v budúcnosti robiť veci ešte lepšie.
8. Prekonávaj výzvy a vystupuj zo zóny komfortu
Skutočný rast prichádza, keď sa odvážiš robiť veci, ktoré sú pre teba nové a náročné.
Neustále posúvaj svoje hranice. Rozdiel v napredovaní ľudí spočíva často v tom, či pravidelne vystupujú zo svojej zóny komfortu, alebo či v nej prežívajú roky. Robiť veci, z ktorých máme strach nie je nikomu príjemné, ale skratky a ľahké cesty k vybudovaniu expertízy neexistujú. Cvič si výstup z komfortnej zóny cvičením, otužovaním či inými metódami. Silné telo buduje silnú myseľ a ľahšie sa ti bude vystupovať zo zóny komfortu v práci.

Zacvič si vo firemnom fitku v DeutschManne.
9. Konzistentnosť, vytrvalosť a disciplína
a nechuť. Ťažké obdobia sa ľahšie prekonávajú, keď máš okolo seba team, ktorý ťa podrží. Prostredie, v ktorom pracuješ je mimoriadne dôležité pre tvoj rast a podporu. Nič nedokážeme sami.

Podpora dobrého teamu je najviac.
10. Stávaš sa autoritou vo svojom odbore
A tu sa dostávaš do pomyselného cieľa. Po niekoľkých rokoch tvrdej práce sa stávaš expertom v odbore. Ako sa to prejavuje? Keď pošleš e-mail, ľudia ho neignorujú. Pýtajú sa na tvoj názor a radu v krízovej situácii. Tvoje meno sa postupne stalo symbolom odbornosti a relevantnosti. Si mentorom pre nováčikov tak, ako kedysi bol niekto mentor pre teba. Stávaš sa ich vzorom a pomáhaš im rásť.
Udržiavaj si svoj status autority a nezaspávaj na vavrínoch. Byť autoritou nie je konečná stanica. Je to nikdy nekončiaca cesta na ktorej je potrebné neustále sa vzdelávať, sledovať meniace sa technológie a trendy, naďalej budovať a zveľaďovať sieť kontaktov. Ostať pokorný a autentický a byť neustále prínosom pre ostatných, či už kolegov alebo klientov.
Držíme ti palce na tvoje ceste. Ak sa chceš rozhýbať a stať sa expertom v oblasti špedície, pozri si naše pracovné ponuky v Trebišove. Byť expertom v DeutschManne znamená vyriešiť klientovi problém s dopravou podľa jeho požiadaviek tak, že si ju rád objedná znovu. Stačí ti vedieť cudzí jazyk, všetko ostatné ťa naučíme. A možno práve ty sa staneš ďalším expertom v DeutschManne.